Новини


12 жовтня 2010

8 жовтня у Львові у приміщенні ЗІКу відбулася прес-конференція «Проблеми лісового господарства у сприйнятті населення лісових районів України», в ході якої консультанти Світового банку розповіли про результати масового опитування мешканців трьох адміністративних районів Карпатського регіону

 

8 жовтня у Львові у приміщенні ЗІКу відбулася прес-конференція «Проблеми лісового господарства у сприйнятті населення лісових районів України», в ході якої консультанти Світового банку розповіли про результати масового опитування мешканців трьох адміністративних районів Карпатського регіону: Сколівського району Львівської області, Тячівського району Закарпаття та Богородчанського району Івано-Франківської області. Опитування проводив Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС». Відбір конкретних адміністративних районів в кожній з перелічених областей ґрунтувався на даних аналізу митної бази та експертних оцінках місцевих лісоводів. В кожному з районів було опитано по 400 респондентів, які за своєю статтю і віком репрезентують доросле сільське населення. Таким чином протягом червня 2010 року всього було опитано 1200 осіб.

- 60 % опитаних вважає, що треба посилити відповідальність за незаконні рубки для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини

- 56% опитаних вважають, що у їхньому районі можна знайти посередника, який купить у лісників і привезе ліс до будинку

- 41% вважає, що у їхньому районі виявляються лише деякі незаконні рубки для видимості, інші приховують від офіційного обліку

- 5% вважає, що для наведення порядку у лісах треба приватизувати ліси, передавши їх приватним особам

Детальніша інформація – у повному звіті ( http://www.fleg.org.ua, розділ «Ресурси»)

Дослідження проводилося у рамках програми «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» (ENPI-FLEG). Україна є одною із семи країн-учасниць ENPI-FLEG. Програма націлена на зменшення обсягів незаконних рубок та поліпшення управління в лісовому секторі, поліпшення доступу населення та малого бізнесу до лісових ресурсів тощо. З огляду на заплановану найближчим часом жорстку заборону ввезення у країни ЄС незаконної  лісопродукції, Євросоюз надав шість мільйонів доларів на фінансування цієї трирічної програми, довіривши її виконання таким авторитетним міжнародним організаціям як Світовий банк (WB), Міжнародний союз охорони природи (IUCN) та Всесвітній фонд дикої природи (WWF).

В ході опитування вивчалося ставлення громадської думки до таких питань як загальна оцінка стану лісу у своїй місцевості; обсяг рубки лісу та роль лісозаготівлі в місцевій економіці; використання деревини у домашньому господарстві місцевого населення; незаконна заготівля лісу та продаж краденої деревини; ставлення до існуючої системи ведення лісового господарства.

Загалом існуючу систему ведення лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини в адміністративному районі свого проживання учасники опитування оцінюють доволі негативно. Зокрема, більше третини респондентів дотримується тієї точку зору, що система має низку серйозних недоліків, які слід усунути. Приблизно така ж кількість учасників опитування вважає, що система в цілому погано працює і вимагає серйозної зміни. Серед трьох адміністративних районів, де проходило опитування, найбільш позитивно оцінюють існуючу систему господарювання у лісовому секторі мешканці Богородчанського району, а найгірше – жителі Сколівського району.

Для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини більше половини респондентів пропонує посилити відповідальність за незаконні рубки. Натомість менше всього учасники опитування підтримують такий захід як приватизація лісів і передача їх приватним особам. Привертає особливу увагу переважання кількості прихильників посилення повноважень лісової охорони шляхом внесення відповідних змін до законодавства над тими, хто підтримує ідею створення окремої служби контролю над лісниками, позбавивши їх повноважень охорони лісу.

Результати опитування представив консультант Світового банку доктор соціологічних наук Олександр Стегній. Коментуючи виступ пана, Стегнія консультанти Світового банку юрист-практик Олег Сторчоус та керівник Науково-інформаційного центру лісоуправління Михайло Попков розповіли про практику боротьби з адміністративними правопорушеннями лісового законодавства України.

Результати опитування будуть використані при плануванні та підготовці заходів програми FLEG в Україні, а також стануть в пригоді при розробці та удосконаленні лісової політики в Україні. Зокрема, при формуванні Національного плану дій у сфері боротьби  з нелегальною заготівлею лісу й корупцією в лісовому секторі України.« повернутися до переліку

Файли для завантаження

  Екзіт-пол 2010 (PPT 237.5 Kb)